Fastsatt av Fiskeridirektoratet 31. mars 2023 med med hjemmel i lov 6. juni 2008 nr. 37 om forvaltning av viltlevande marine ressursar (havressurslova) § 16, lov 26. mars 1999 nr. 15 om retten til å delta i fiske og fangst (deltakerloven) §§ 20 og 21 og forskrift 20. desember 2018 nr. 2217 om forbud mot fisket etter torsk og hyse i fiskerisonen ved Jan Mayen § 3
§ 1 Generelt forbud
Det er forbudt for norske fartøy å fiske og lande torsk i fiskerisonen ved Jan Mayen i 2023.
§ 2 Totalkvote
Uten hensyn til forbudet i § 1 kan fartøy med adgang til å delta i gruppen for konvensjonelle havfiskefartøy fiske og lande inntil 315 tonn torsk i fiskerisonen ved Jan Mayen.
§ 3 Begrensning i deltakelsen
Kun ett fartøy kan delta i kartleggingsfisket om gangen.
Det fartøyet som først seiler inn i fiskerisonen ved Jan Mayen sonen, har fortrinnsrett. Neste fartøy kan starte fisket når fartøyet som er i sonen, har avsluttet fisket og forlatt sonen
§ 4 Redskapsbegrensning
Det er kun tillatt å fiske med line.
§ 5 Melding til Fiskeridirektoratet
Fartøy som skal delta, må melde fra til Fiskeridirektoratet før fisket starter. Meldingen sendes til .
§ 6 Prøvetaking m.v.
Fisket skal gjennomføres i henhold til retningslinjer, herunder krav om prøvetaking, som utarbeides av Havforskningsinstiuttet.
§ 7 Stopp i fisket
Fisket vil bli stoppet når totalkvoten er beregnet oppfisket.
§ 8 Straff
Den som forsettlig eller uaktsomt overtrer bestemmelser gitt i eller i medhold av forskriften, straffes i henhold til havressurslova §§ 60, 61, 64 og 65 og deltakerloven § 31. På samme måte straffes medvirkning og forsøk.
§ 9 Ikrafttredelse
Forskriften trer i kraft straks og gjelder til og med 31. desember 2023.
--------------------
HØ/EW