Vi bruker informasjonskapsler

Vi bruker informasjonskapsler på fiskeridir.no for å forstå hvordan besøkende bruker nettsiden, slik at vi kan forbedre tjenestene våre. Les om hvilke informasjonskapsler vi bruker, og oppdater samtykket ditt her.

J-61-2013: (Utgått) Forskrift om regulering av norske fartøys fiske i EU-sonen i 2013

Gyldig fra: 23.02.2013

Gyldig til: 01.01.2014

Forskrift om regulering av norske fartøys fiske i EU-sonen i 2013

Innholdsfortegnelse:
  • § 1 Generelt forbud
  • § 2 Totalkvoter
  • § 3 Bemyndigelse
  • § 4 Straff
  • § 5 Ikrafttredelse

Fiskeri- og kystdepartementet har 21. februar 2013 med hjemmel i lov av 6. juni 2008 nr. 37 om forvaltning av levande marine ressursar §§ 11, 12, 16 og 36 og lov av 26. mars 1999 nr. 15 om retten til å delta i fiske og fangst §§ 20 og 21, jfr. kgl. res. av 11. februar 2000 om delegering av Kongens myndighet etter § 21 i lov av 26. mars 1999 om retten til å delta i fiske og fangst samt delvis delegering av Kongens myndighet etter samme lovs § 12 tredje ledd, fastsatt følgende forskrift:

§ 1 Generelt forbud

Det er forbudt for norske fartøy å drive fiske i EU-sonen i ICES statistikkområde IIa, IV, Vb, VI, VII og VIII i 2013.

§ 2 Totalkvoter

Uten hensyn til forbudet i § 1 kan norske fartøy med adgang til å delta fiske følgende kvanta innenfor nærmere angitte områder i EU sonen i 2013:

Art

Tonn

EU-sonen (ICES statistikkområde)

Hyse

9 652 tonn

IV

Hvitting

1 703 tonn

IV

Blålange

150 tonn

IV, Vb, VI, VII og IIa

Lange

6140 tonn

IV, Vb, VI, VII og IIa

Brosme

2923 tonn

IV, Vb, VI, VII og IIa

Kombinert kvote

140 tonn

Vb, VI og VII (kan bare fiskes med line etter havmus, mora mora og skjellbrosme)

Annet

3250 tonn

IV, IIa

Blåkveite

824 tonn

IIa og VI (kan bare fiskes med line i VI)

Sjøtunge

30 tonn

IV

Norske fartøys fangster av hyse og hvitting i Norges økonomiske sone eller territorialfarvann i ICES statistikkområde IV kommer til fratrekk på kvotene angitt for disse artene og tilsvarende område i første ledd.

Norske fartøy som fisker med konvensjonelle redskap kan fiske og lande sjøtunge i EU-sonen i ICES statistikkområde IV innenfor det kvantum som er angitt i første ledd. Fartøy som ikke har adgang til å drive et direkte fiske etter sjøtunge kan innenfor totalkvoten fiske og lande sjøtunge som bifangst.

§ 3 Bemyndigelse

Fiskeridirektoratet kan stoppe fisket når totalkvotene er beregnet oppfisket.

Fiskeridirektoratet kan endre denne forskriften og fastsette nærmere bestemmelser som er nødvendige for å oppnå en rasjonell og hensiktsmessig utøvelse eller gjennomføring av fisket.

§ 4 Straff

Den som forsettlig eller uaktsomt overtrer bestemmelser gitt i eller i medhold av denne forskriften, straffes i henhold til lov av 6. juni 2008 nr. 37 om forvaltning av levande marine ressursar §§ 60, 61, 62, 64 og 65 og lov av 26. mars 1999 nr. 15 om retten til å delta i fiske og fangst § 31. På samme måte straffes medvirkning og forsøk.

§ 5 Ikrafttredelse

Denne forskriften trer i kraft straks og gjelder til og med 31. desember 2013.

TM/EW

Vil du være med på brukertest?

Vi skal teste utformingen av nye nettsider og vil høre din mening. Vil du være med? Registrer deg her.