Fiskeridepartementet har den 18. november 2004 med hjemmel i lov av 26. mars 1999 nr. 15 om retten til å delta i fiske og fangst, §§ 20 og 21, jf. kgl. res. av 11. februar 2000 om delegering av Kongens myndighet etter § 21 i lov av 26. mars 1999 om retten til å delta i fiske og fangst, samt delvis delegering av Kongens myndighet etter samme lovs § 12 tredje ledd, fastsatt følgendeforskrift:
KAPITTEL 1. FARTØY I GRUPPE I
§ 1 Vilkår for å delta
For å kunne delta i gruppe I i kystfartøygruppens fiske etter nordsjøsild i 2005 må følgende vilkår være oppfylt:
a) fartøyet må være registrert i merkeregisteret, ha en største lengde på eller under 27,50 meter, med mindre Fiskeridirektoratet har gitt tillatelse til å forlenge fartøyet av sikkerhetsmessige årsaker, og ha en lastekapasitet på 1500 hl eller mindre,
b) eier av fartøyet og høvedsmann må være ført på blad B i fiskermanntallet,
c) fartøyet må være egnet, bemannet og utstyrt for fiske etter nordsjøsild med snurpenot eller landnot. Fartøy som benyttes til fiske ved lysing, skal ha særskilt lysebåt.
d) fartøyet må ha hatt adgang til å delta i 2004.
Dersom ikke alle vilkårene er oppfylt til enhver tid, vil adgangen til å delta falle bort.
Adgangen til å delta kan ikke overføres til annet fartøy med mindre slik tillatelse gis i medhold av denne forskrift.
§ 2 Dispensasjon
Fiskeridirektoratets regionkontor kan dispensere fra vilkåret i § 1 første ledd bokstav d dersom eier av fartøy har hatt tillitsverv i fiskeriorganisasjon eller offentlig verv, og vervet har medført at eier ikke har adgang til å delta. Slik tillatelse kan bare gis til eier av fartøy som kan vise til tidligere deltakelse med eget fartøy i fiske etter nordsjøsild.
Fiskeridirektoratet er klageinstans.
§ 3 Godkjenning
Eier og fartøy som skal nytte not må ha særskilt godkjenning for 2005 fra Fiskeridirektoratets regionkontor, som viser at vilkårene for å delta er oppfylt.
Fiskeridirektoratet er klageinstans.
Fiskeridirektoratet kan gi utfyllende bestemmelser vedrørende kravet til egnethet, bemanning, utstyr og om fremstilling for kontroll.
§ 4 Utskiftning av fartøy
Ved utskiftning av fartøy som har adgang til å delta, kan Fiskeridirektoratets regionkontor gi eier tillatelse til å delta i fisket med erstatningsfartøy.
Adgang til å delta i fisket med utskiftningsfartøyet bortfaller når slik tillatelse gis for erstatningsfartøyet.
Søknad sendes på fastsatt skjema til Fiskeridirektoratets regionkontor.
Fiskeridirektoratet er klageinstans.
§ 5 Salg av fartøy
Ved salg av fartøy som har adgang til å delta, kan Fiskeridirektoratets regionkontor gi ny eier adgang til å delta i fisket dersom de øvrige vilkår for å delta er oppfylt.
Adgang for ny eier til å delta i fisket medfører at selgers adgang til å delta med erstatningsfartøy bortfaller.
Søknad sendes på fastsatt skjema til Fiskeridirektoratets regionkontor.
Fiskeridirektoratet er klageinstans.
§ 6 Dødsfall
Dersom fartøyeier dør, bortfaller adgangen til å delta i fisket.
Den som ved arv erverver fartøy som hadde adgang til å delta, kan gis adgang til å delta i fisket dersom de øvrige vilkår for å delta er oppfylt.
Den som ved arv erverver fartøy som hadde adgang til å delta, kan også selge fartøyet med adgang for ny eier til å delta i fisket dersom vilkårene for å delta og salg for fortsatt drift er oppfylt.
Søknad sendes til Fiskeridirektoratets regionkontor.
Fiskeridirektoratet er klageinstans.
§ 7 Midlertidig tillatelse til å benytte annet fartøy (leiefartøy)
Fiskeridirektoratets regionkontor kan ved forlis og havari som medfører vesentlig driftsavbrudd, gi midlertidig tillatelse til å benytte annet fartøy i fisket.
Det kan settes nærmere vilkår for slik tillatelse, herunder begrensninger på leiefartøyets lengde, samt at høvedsmann og hele eller deler av mannskapet skal delta i fisket med leiefartøyet.
Det kan ikke gis tillatelse til å benytte leiefartøy som har en største lengde over 27,50 meter.
Fiskeridirektoratet er klageinstans.
KAPITTEL 2. FARTØY I GRUPPE II
§ 8 Vilkår for å delta
For å kunne delta i gruppe II i kystfartøygruppens fiske etter nordsjøsild i 2005 må følgende vilkår være oppfylt:
a) fartøyet må være registrert i merkeregisteret, ha en største lengde på eller under 27,50 meter og ha en lastekapasitet på 1.500 hl. eller mindre,
b) eier av fartøyet og høvedsmann må være ført i fiskermanntallet,
c )fartøyet må være egnet, bemannet og utstyrt for fiske etter nordsjøsild med snurpenot,
landnot eller garn. Fartøy som benyttes til fiske ved lysing, skal ha særskilt lysebåt.
Eier av fartøy som har adgang til å delta i andre fartøygrupper eller i gruppe I, har ikke adgang til å delta i gruppe II med annet fartøy. Eier av slikt fartøy har heller ikke adgang til å delta i gruppe II med andre høvedsmenn.
Eier av fartøy som deltar i gruppe II, har ikke adgang til å delta i gruppe II med annet fartøy. Eier av slikt fartøy har heller ikke adgang til å delta i gruppe II med andre høvedsmenn.
Med eier forstås i denne bestemmelse den som direkte, eller indirekte gjennom foretak, innehar mer enn 50% av eierandelene i fartøyet.
§ 9 Godkjenning
Eier og fartøy som deltar i gruppe II må ha særskilt godkjenning fra Fiskeridirektoratets regionkontor, som viser at vilkårene for å delta er oppfylt.
Fiskeridirektoratet er klageinstans.
Fiskeridirektoratet kan gi utfyllende bestemmelser vedrørende kravet til egnethet, bemanning, utstyr og om fremstilling for kontroll.
KAPITTEL 3. STRAFF OG IKRAFTTREDELSE
§ 10 Straff
Den som forsettlig eller uaktsomt overtrer bestemmelser i denne forskrift, straffes i henhold til lov av 26. mars 1999 nr. 15 om retten til å delta i fiske og fangst, § 29. På samme måte straffes medvirkning og forsøk.
§ 11 Ikrafttredelse
Denne forskrift trer i kraft 1. januar 2005 og gjelder til og med 31. desember 2005.
TM/EW