J-49-2010: Forskrift om regulering av fisket etter bunnfisk i Grønlands økonomiske sone i 2010
- Status
- Utgått
- Gyldig fra
- Utløpsdato
- Erstatter
- J-110-2009
- Erstattet av
- J-147-2010
- Endringer
- Se utgåtte meldinger
Fiskeridirektoratet har 26. februar 2010 med hjemmel i lov av 6. juni 2008 nr. 37 om forvaltning av levande marine ressursar §§ 11, 12, 16 og 36 og lov av 26. mars 1999 nr. 15 om retten til å delta i fiske og fangst §§ 20 og 21, jfr. kgl. res. av 11. februar 2000 om delegering av Kongens myndighet etter § 21 i lov av 26. mars 1999 om retten til å delta i fiske og fangst samt delvis delegering av Kongens myndighet etter samme lovs § 12 tredje ledd, jfr. Fiskeridepartementets delegasjon av 16. oktober 2000, fastsatt følgende forskrift:
§ 2 Totalkvoter
Uten hensyn til forbudet i § 1 kan norske fartøy fiske følgende kvanta:
- 1 700 tonn blåkveite ved Vest-Grønland
- 1 099 tonn blåkveite ved Øst-Grønland
- 75 tonn kveite ved Vest-Grønland
- 310 tonn kveite ved Øst-Grønland
- 400 tonn uer ved Øst-Grønland som kan fiskes med bunntrål eller line
- 1.800 tonn uer ved Øst-Grønland1
- 750 tonn torsk ved Øst- og Vest-Grønland
- 120 tonn skolest ved Øst- og Vest-Grønland
- 150 tonn bifangst av andre arter
§ 3 Gruppekvoter
- Trålfartøy kan fiske inntil 1.630 tonn blåkveite ved Vest-Grønland og 569,5 tonn blåkveite ved Øst-Grønland.
- Fartøy som fisker med konvensjonelle redskap kan fiske inntil 70 tonn blåkveite ved Vest-Grønland og 529,5 tonn blåkveite ved Øst-Grønland.
- Fartøy som fisker med konvensjonelle redskap kan fiske inntil 75 tonn kveite ved Vest-Grønland og 310 tonn kveite ved Øst-Grønland.
- Fartøy som fisker med konvensjonelle redskap kan fiske inntil 750 tonn torsk ved Øst- og Vest-Grønland
- Trålfartøy og fartøy som fisker med konvensjonelle redskap kan fiske inntil 400 tonn uer ved Øst-Grønland.
Bare fartøy som har adgang til å delta i fisket i henhold til forskrift av 27. november 2009 om adgang til å delta i kystfartøygruppens fiske for 2010 (deltakerforskriften) i gruppen for konvensjonelle havfiskefartøy kan fiske på kvoten som er avsatt i første ledd nummer 2,3 og 4.
§ 4 Påmelding og tillatelse
Fartøy som ønsker å delta i fisket med trål må være skriftlig påmeldt til Fiskeridirektoratet.
Dersom det er påmeldt flere fartøy enn antall lisenser gir rom for, vil deltakelsen bli begrenset på grunnlag av loddtrekning.
Ingen fartøy må delta i fisket uten tillatelse fra Fiskeridirektoratet. Det kan stilles vilkår om at fartøy som deltar i fisket skal samle biologiske data etter nærmere angitte retningslinjer.
§ 10 Straff
Den som forsettlig eller uaktsomt overtrer bestemmelser gitt i eller i medhold av denne forskriften, straffes i henhold til lov av 6. juni 2008 nr. 37 om forvaltning av levande marine ressursar §§ 60, 61, 62 og 64 og lov av 26. mars 1999 nr. 15 om retten til å delta i fiske og fangst § 31. På samme måte straffes medvirkning og forsøk.
§ 11 Ikrafttredelse
Denne forskriften trer i kraft straks og gjelder til og med 31. desember 2010.
Fisket reguleres i medhold av forskrift av 26. februar 2010 om regulering av fisket etter uer i ICES-statistikkområder XII og XIV og i NAFO området utenfor noen stats jurisdiksjon og i Grønlands økonomiske sone i 2010.
Begrenset til forsøksfiske etter nærmere fastsatte vilkår
HY/EW