Fluktåpninger i sjøkrepsteiner
Rapporten oppsummerer forsøk med to typer fluktåpninger i sjøkrepsteiner, og vurderer behovet for krav i både yrkes- og fritidsfiske.
Last ned rapporten
Sammendrag
Fluktåpninger i teiner er en seleksjonsinnretning for å sortere ut fangst av målart under minstemål. Fordelene ved å la fangst under minstemål gå ut av teinene ved bunn er bedre overlevelse og mindre sortering på dekk. Teinefiske etter sjøkreps foregår på relativt dypt vann (100 m – 300 m), og gjenutsetting ved overflaten medfører større risiko for predasjon og skader, enn i teinefiske som foregår på grunnere vann.
En innretning der fangsten som ikke skal beholdes, får anledning til å gå ut av redskapen på fiskedypet, er derfor sett på som viktig for å redusere uregistrert uttak fra bestanden.
Det ble gjennomført tre forsøk med to ulike løsninger for fluktåpninger, en hvor teinen var modifisert til å ha en spalte ved bunnrammen, og en hvor det ble påmontert en oval ring og notlinet skåret ut. Hovedfokuset i forsøkene var å finne ut om den ovale ringen sorterte ut tilstrekkelig med sjøkreps under minstemålet. Forsøkene ble utført i to områder, et med lite kreps under minstemålet og et med mye kreps under minstemålet. Forsøkene viste at i området med mye småkreps, sorterte den ovale ringen ut ca. 25 prosent av kreps under minstemålet. Den ovale ringen var imidlertid tilpasset et minstemål på 10,5 cm, og ikke det norske minstemålet på 13 cm. Det er derfor ventet at seleksjonseffektiviteten vil øke betydelig med en større fluktåpningen enn den som ble brukt i forsøkene. Rapporten foreslår derfor at fluktåpninger i sjøkrepsteiner bør være minimum 100 mm lang og minimum 23 mm høy for å ha tilstrekkelig effekt.
Rapporten fra forsøkene konkluderer med at det er behov for fluktåpninger i sjøkrepsteiner og at bør innføres krav til fluktåpninger i alle teiner satt for fangst av sjøkreps, både i yrkesfiske og fritidsfiske.
Publisert: