Stort behov for informasjon og kontroll i Oslofjorden
Vi har i år økt vår tilstedeværelse i Oslofjorden, og er jevnlig ute med vår patruljebåt "Frey", gjerne også i samarbeid med andre etater som politiet, Statens Naturoppsyn og Kystvakten. Vi ser at det er et stort behov for både informasjon og kontroll.
Sist helg tok vi turen fra Oslo og sørover fjorden til områder i Vestfold fra Holmestrand til Sandefjord. Her er det ett område hvor alt fiske er forbudt (Færder nasjonalpark), det er flere hummerfredningsområder, og områder der et begrenset fiske er tillatt.
Beslag
Resultatet fra siste tokt er beslag av 26 teiner, de fleste med kjent eier. Eierne av 25 av teinene vil bli anmeldt for ulike brudd på regelverket, mens den siste teinen var en merket teine som trolig er tapt og har stått i sjøen i lang tid.
Noen av de beslaglagte teinene hadde ulovlig fluktåpning (6 cm og ikke 8 cm), andre hadde ingen eller mangelfull merking av både vak og teiner og noen manglet den obligatoriske bomullstråden (rømmingshull).
Hyggelig
Stort sett er våre tokt i Oslofjorden svært hyggelig. Vi blir godt mottatt og mange tar kontakt med oss når de ser vi er på sjøen. Vi erfarer også at svært mange har fått med seg regelverket og respekterer dette.
Men kontrollene og toktene våre så langt i år viser at det likevel er et stort behov for informasjon og fortsatt kontroll for å sikre at regelverket for fiske i Oslofjorden blir fulgt.
Publisert: