Reguleringene for kveitefisket i 2026 er fastsatt

Reguleringene er i stor grad en videreføring av fjorårets regulering med fartøykvote på 4 tonn kveite nord for 62°N, samtidig som det strammes inn på hvem som kan delta i direktefiske. 

Reguleringene kommer på plass på bakgrunn av kvoteråd fra Havforskningsinstituttet og var ute på høring tidligere i år. Nærings- og fiskeridepartementet har fastsatt reguleringene for kveitefisket. 

Nord for 62°N

For fartøy under 15 meter som kan delta i direktefisket etter kveite nord for 62°N er fartøykvoten satt til 4 tonn. Kvoten gjelder hele kalenderåret, og all bifangst av kveite avregnes mot fartøykvoten. Dette omfatter også lovlig bifangst i fredningsperioden. 

Fiske etter kveite er tatt inn i deltakerforskriften for 2026. Direktefisket etter kveite nord for 62°N avgrenses gjennom følgende vilkår: 

  • Samme eier kan kun delta med ett fartøy i direktefisket. 

  • Eier og høvedsmann skal være registrert i fiskermanntallet. 

  • Eier skal stå om bord under fisket (forbud mot leieskipper), for å motvirke proforma-arrangement. 

  • Fartøy som deltar i direktefisket skal være under 15 meter største lengde. 

  • Det kan kun benyttes konvensjonelle redskap i direktefisket. 

  • Det innføres krav om at én fysisk person må eie mer enn 50 % av fartøyet for å kunne delta i direktefiske etter kveite. For 2026 gjelder imidlertid en overgangsordning som innebærer at fartøy som deltok i 2025 uten én enkeltperson som majoritetseier kan delta med samme eierkonstellasjon dette året.

Fartøy uten adgang til direktefiske kan, utenom fredningsperioden, ha inntil 20 % bifangst av kveite i den enkelte fangst og ved landing, innenfor et samlet tak på 2,5 tonn. Begrensningen på 2,5 tonn omfatter også lovlig bifangst tatt i fredningsperioden. 

Bestemmelser i høstingsforskriften om fisket etter kveite, som redskapsbegrensinger, minstemål og rapporteringskrav gjelder som tidligere. 

Sør for 62°N

Utenom gytefredningen (20.des – 20. apr) kan fartøy som fisker med garn eller line ha inntil 2,5 % bifangst av kveite per uke sør for 62°N. Dette innebærer en oppmykning fra i fjor. 

Det blir samtidig presisert i høstingsforskriften § 43 at det ikke er tillatt å ha bifangst av kveite i reketrål. 

Publisert: