Nye regler for pelagisk samfiske 1. januar
Høstingsforskriftens regler om utøvelse av pelagisk samfiske endres med virkning fra 1. januar 2026
- Kravet til låssetting ved utøvelse av pelagisk samfiske oppheves. Dette innebærer at det er adgang til å overføre samfisket fangst direkte fra not til godkjent førings-/kjøperfartøy. Det er heller ingen låssettingskrav ved samføring av samfisket fangst. Fiskeridrektoratet har i flere år gitt fritak fra låsettingskravet ved samfiske etter makrell og NVG sild i årlige forskrifter. Når låssetingskravet oppheves er det ikke nødvendig å låssette fangst i noen pelagiske fiskerier hvor det kan utøves samfiske.
- Det vil ikke lenger være nødvendig å søke Fiskeridirektoratet om fritak fra krav om å ha not om bord for ett av fartøyene i samfiskelaget. Det fastsettes en generell regel som innebærer at det er tilstrekkelig at ett av fartøyene i samfiskelaget har not om bord.
- Kravet om at fartøy må ha 20% igjen av egen kvote for å delta i samfiske oppheves.
- Det tidsbegrensede fritaket fra kravet om låssetting i fisket etter makrell og NVG sild for fartøy under 15 meter som fisker alene og som ikke fører egen fangst videreføres i ny midlertidig forskrift med varighet til 31. mars 2026.
Kvotesamarbeidsordningen videreføres som en overgangsordning i 2026
- Kvotesamarbeidsordningen videreføres i 2026 i fisket etter NVG sild, makrell og nordsjøsild på samme vilkår som i 2025
- I de pelagiske fiskeriene gir ordningen adgang til samarbeid både mellom fartøy med ulike eiere og mellom fartøy i samme eie
- Et fartøy har ikke adgang til å både delta i et kvotesamarbeid og bruke særlig kvoteordning (omtalt som ID kvoteordningen) for samme fiskeslag i 2026
Publisert: