Forskning gir kongekrabbestenging

Utvalgte fjorder i kvoteregulert område stenges i korte perioder for Havforskningsinstituttets bestandstokt.

Havforskningsinstituttets forskningsfartøy «Prinsesse Ingrid Aleksandra» skal på tokt i september og oktober for å kartlegge bestanden av kongekrabbe i det kvoteregulerte området.

Dette toktet er hovedgrunnlaget for fastsettelsen av kvoten på kongekrabbe i 2026, og det er svært viktig at arbeidet og resultatene ikke forstyrres av gjenstående teiner i sjøen. Dette vil både forsinke arbeidet og kan medføre et lavere bestandsestimat og kvote.

Fiskeridirektoratet presiserer at også teiner for annen fisk og reke må tas opp i disse periodene.

Områdene og periodene for stengingen er oppsummert i listen under, vist i kartet og er også definert i forskriften om reguleringen av fisket.

Stengte områder og perioder

  • Varanger: 14.–19. september

  • Tana: 19.–22. september

  • Laksefjorden: 22.–26. september

  • Porsanger: 26. september–2. oktober

Datoene angir fra og med første dag, til og med siste dag i perioden.

Vi har også registrert at en del ikke har rukket å ta opp bruket på grunn av værforhold.

Vi oppfordrer derfor til å sjekke værmeldingen for perioden og ta opp bruket i god tid i tilfelle det meldes dårlig vær.

Kartet viser fjordene som stenges midlertidig for kongekrabbefiske i 2025.

Publisert: