Mangelfulle opplysninger om fangstområde på NEAFC havnestatsmeldinger
Fiskeridirektoratet har erfart at det i noen tilfeller blir oppgitt mangelfulle opplysninger om fangstområde på NEAFC havnestatsmeldinger (PSC 1). Mangelfulle havnestatsmeldinger vil ikke få flaggstatsbekreftelse fra norske myndigheter.
Norske fartøy med fisk om bord fanget i NEAFCs konvensjonsområde som ønsker å lande eller på annen måte bruke en havn til en av de andre NEAFC-partene, skal sende havnestatsmelding for å be om tillatelse til å anløpe havn.
Fartøyene plikter å oppgi fullstendig og korrekt informasjon i havnestatsmeldingene.
I noen tilfeller blir det imidlertid kun oppgitt ett fangstområde, til tross for at fartøyet har fisket i flere områder. Når forhåndsmelding er sendt, skal fartøyets flaggstat besvare spørsmål om kvote og fangstområde i forhåndsmeldingens del B.
Det er norsk FMC som besvarer disse spørsmålene for norske fartøy.
Ett av spørsmålene som skal besvares, er hvorvidt fartøyets tilstedeværelse er bekreftet av VMS-data. Dersom opplysningene om fangstområde er mangelfulle, må norsk FMC svare nei på spørsmålet om tilstedeværelse, med de konsekvenser det får for fartøyets adgang til å anløpe utenlandsk havn.