Forslag til endring av hummerreguleringen
Fiskeridirektoratet har nå sendt forslag til Fiskeri- og kystdepartementet til en revidering av hummerreglementet.
Endringsforslagene kommer på bakgrunn av en forespørsel fra Fiskeri- og kystdepartementet, der Fiskeridirektoratet blir bedt om å utarbeide et høringsnotat med forslag til endring av enkelte reguleringsbestemmelser for fangst av hummer.
Høringsnotatet ble sendt ut 7. april, og ved utgangen av høringsfristens 26. mai hadde Fiskeridirektoratet mottatt 15 høringsuttalelser.
Fiskeridirektoratet foreslår:
- En tilpasning av redskapsbegrensningene til havressursloven, slik at også fiskere som står i fiskermanntallet er omfattet av redskapsbegresningene for fritidsfiske når de høster fra ikke-merkeregistrerte fartøy.
- Å innføre fluktåpninger i krabbeteiner også for yrkesfiskere fra 1. oktober
- Å innføre fluktåpninger i krabbeteiner på minst 70 millimeter for yrkesfiskere på strekningen fra og med Rogaland til grensen mot Sverige.
- Øke antall fluktåpninger i krabbeteiner fra én til to.
- En presisering av at også manntallsførte fiskere kan fiske med inntil 10 ruser i perioden 1. oktober til 31. desember uten å måtte innhente dispensasjon fra Fiskeridirektoratets regionkontor.
- Utvide forbudet mot bruk av torskeruser på strekningen svenskegrensen til og med Møre og Romsdal Fylke i tidsrommet fra 1. mai til 31. desember til å gjelde alle typer ruser.
Last ned hele forslaget her:
Les mer:
