Nye regler for årsavgift for lokaliteter i 2010
Det er fastsatt endrede regler for årsavgift for tilsyn og kontroll for lokaliteter i 2010. Årsavgiften er nå knyttet til lokalitetens størrelse, og ikke lenger etter hvor mange innehavere som kan drive på lokaliteten.
For alle lokaliteter i saltvann for alle arter og typer matfisk, skal det i utgangspunktet betales kr. 9000.- i årsavgift. Dette gjelder alle lokaliteter som har klareringer på 65 tonn MTB eller mer, også slaktemerdtillatelser. (Unntatt er manntallstillatelser). Lokaliteter til fiskepark betaler kr. 500.-
Dernest øker beløpet for lokaliteter til produksjon av matfisk av laks, ørret og regnbueørret slik:
- For hver lokalitet hvor klarert biomasse er fra og med 1560 og til og med 3119 tonn (1800 og 3599 tonn i Troms og Finnmark) skal det betales en tilleggsavgift på kroner 6700,- slik at den totale avgiften blir kr 15 700,-
- For hver lokalitet til matfisk hvor klarert biomasse er lik eller større enn 3120 tonn (lik eller større enn 3600 tonn i Troms og Finnmark) skal det betales en tilleggsavgift på kr 11 000,-slik at den totale avgiften blir kr. 20.000,-
Innehavere av tillatelser til stamfisk for laks, ørret og regnbueørret skal også betale kr. 11 000.- for selve tillatelsen (i tillegg til det som beregnes for lokalitetene).
Årsavgiften vil bli beregnet etter status i registeret pr. 15.09.10, og det skal også betales avgift for lokaliteter som ikke er tatt i bruk eller vært brakklagt hele året.
NB! Dersom man har tillatelser/lokaliteter som ikke skal brukes mer fremover og som man ønsker å si fra seg, bør det snarest tas skriftlig kontakt med regionkontoret for å få disse slettet fra registeret.
Forskrift om gebyr og avgift i forbindelse med akvakulturvirksomhet.
