Du er her: Fiskeridirektoratet / Akvakultur / Aktuelt / Kontrolloffensiven er gjennomført


Kontrolloffensiven er gjennomført

I perioden fra mai til slutten av oktober 2006 har Fiskeridirektoratets syv regioner inspisert 75 matfisklokaliteter med tilhørende anlegg.

Til Beredskapsportalen - en portal som spesielt skal hjelpe næringsaktører og kystbefolkning med å håndtere kriser i kystsonen.
Under Kontrolloffensiven ble det avdekket hele 39 brudd på kravet om å inneha dugelighetsbevis. (Illustrasjonsfoto: © Eksportutvalet for fisk)

Herunder er det 60 matfisklokaliteter for laks, ørret og regnbueørret og 15 matfisklokaliteter for torsk

– Fiskeridirektoratet gjør en fortløpende kartlegging av hvilke anlegg som oppfyller kravene i Nytek-forskriften. Under Kontrolloffensiven har vi tatt utgangspunkt i de anleggene som ikke har oppfylt alle kravene i forskriften, forteller Kari Hesjedal ved Kyst- og havbruksavdelingen i Fiskeridirektoratet.

Nytek-forskriften stiller tekniske krav til oppdrettsanlegg og skal slik bidra til å hindre rømming av oppdrettsfisk.

Rapportering fra Kontrolloffensiven
– Våre regioner har fortløpende sendt inn kopi av forhåndsvarsel og vedtak til Fiskeridirektoratet sentralt. På bakgrunn av denne innrapporteringen har vi utarbeidet en oversikt over hvilke bestemmelser i Nytek-forskriften som ikke ble fulgt, sier Hesjedal.

Diagrammet under viser antall registrerte brudd på Nytek-forskriften som ble avdekket under Kontrolloffensiven per 29.11.06. Tallene er foreløpige.

– Av diagrammet ser vi 39 brudd på kravet om å inneha dugelighetsbevis. Forklaringen på dette er sannsynligvis både at vi har fokusert på nettopp de anleggene som kartleggingen viste ikke fulgte Nytek-forskriften, og at krav om dugelighetsbevis var nytt fra 1. januar 2006. Det har tatt tid for oppdretterne å få dette på plass. Mange av bruddene som ble avdekket er nå rettet opp i, og vi vil i kontrollsammenheng fremover fortsatt ha fokus på krav i Nytek-forskriften, avslutter Hesjedal.