Presisering om tildeling av havbeitekonsesjoner
18. mars 2004 sendte Fiskeridirektoratet ut en pressemelding om tildeling av de første havbeitekonsesjonene. Vi sendte i tillegg ut en kunngjøring.
I kunngjøringen om tildeling av havbeitetillatelser står det:
«Det vil i utgangspunktet bli tildelt inntil 4 tillatelser til havbeite med stort kamskjell og inntil 4 tillatelser til havbeite med hummer i hver region. Antallet tillatelser kan bli justert i samsvar med den aktuelle interesse».
Da vi har fått tilbakemelding som tyder på at denne teksten er blitt misforstått, vil vi presisere følgende:
Det skal tildeles cirka 40 tillatelser til havbeite av hummer og stort kamskjell. Utgangspunktet er at det skal tildeles inntil 4 tillatelser til havbeite med stort kamskjell og inntil 4 tillatelser til havbeite med hummer i hver region.
Antall tillatelser kan bli oppjustert
Når oversikten over antall søknader og regionfordelingen foreligger, vil Fiskeridepartementet, etter innspill fra Fiskeridirektoratet, bestemme om en skal justere antall tillatelser og fordelingen mellom regionene.
Avhengig av den aktuelle interessen, kan antallet tillatelser bli oppjustert. Videre kan antallet på regionalt nivå bli justert både opp og ned.
Kontaktperson:
Seksjonssjef Anne-Karin Natås, tlf. 55 23 81 90
Rådgiver Morten Haldorsen, tlf. 55 23 81 92
