Du er her: Fiskeridirektoratet / Akvakultur / Aktuelt / MD har fortsatt ansvaret


VANNRAMMEDIREKTIVET:

MD har fortsatt ansvaret

Miljøverndepartementet fortsetter å ha det koordinerende ansvaret for gjennomføringen av EUs rammedirektiv for vann.

Fjordlandskap. Foto: © Eksportutvalget for fisk
BESKYTTE: Vannrammedirektivet for vann har som hovedformål å sørge for at landene beskytter, og om nødvendig forbedrer vannkvaliteten i vassdrag og grunnvann. (Foto: © Eksportutvalget for fisk)

Miljøverndepartementet skal fortsatt å ha det koordinerende ansvaret for gjennomføringen av EUs rammedirektiv for vann, med fylkesmannen som regionalt ansvarlig.

Regjeringen fattet beslutningen denne uken i forbindelse med at direktivet om kort tid forventes å bli innlemmet i EØS-avtalen.

Skal beskytte
EUs rammedirektiv for vann har som hovedformål å sørge for at landene beskytter, og om nødvendig forbedrer vannkvaliteten i vassdrag og grunnvann. Direktivet omfatter alt ferskvann (innsjøer, elver, grunnvann) samt kystnære områder.

I henhold til direktivet skal all vannforvaltning koordineres ut fra det siktemål at alle vannforekomster innen utgangen av 2015 skal oppfylle klare miljømål knyttet til forurensning og biologisk mangfold.

Samarbeid
Miljøverndepartementet har koordinert arbeidet med gjennomføringen av direktivet i Norge siden arbeidet startet opp på slutten av 1990-tallet. Det er opprettet en departementsgruppe og en direktoratsgruppe for koordinering av arbeidet der alle berørte myndigheter er representert.

Direktoratsgruppa innledet nylig et prosjekt for å utforme en medvirkningsstrategi for vanndirektivet, slik EU stiller klare krav til i direktivet.

All informasjon om EUs rammedirektiv for vann er samlet hos Statens Forurensingstilsyn.

Kontaktperson i Fiskeridirektoratet er representant i direktoratsgruppa Lárus Thór Kristjánsson, 55 23 81 98.